savas
04 خرداد 1402 - 21:11

رئیس مجلس: تا زمانی که اقتصاد ما دولتی باشد مشکلات حل نخواهد شد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تا زمانی که اقتصاد ما دولتی باشد مشکلات حل نخواهد شد و باید اقتصاد را مردمی‌سازی کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، محمد باقر قالیباف عصر امروز در شورای اداری شهرستان طبس با بیان اینکه تا زمانی که اقتصاد ما دولتی باشد مشکلات حل نخواهد شد و باید اقتصاد را مردمی‌سازی کنیم، اظهار داشت: در خصوص گلایه برخی از شهروندان نسبت به رفتار مسئولان باید به تعبیر مقام معظم رهبری گفت «اگر نمی توانید مشکلات را حل کنید با روی خوش با مردم برخورد کنید»، متاسفانه امروز یکی از شهروندان در استان گلایه داشت که به ایشان بی‌احترامی کرده‌اند، اما نباید این موضوعات وجود داشته باشد و بدانید که مردم این سرزمین خون، مال و جان خود را دادند و حرمت دارند و حتما به آنان توجه کنید.

وی  افزود: بحث مشکلات کشاورزان و دامداران مورد توجه قرار دارد، چرا که تامین امنیت غذایی و عمومی را به دنبال دارد و در اعتبارات امسال به مسائل فرهنگی استان توجه کرده‌ایم و به تولید محتوا در بخش فرهنگی توجه داشته باشید و تنها به پروژه‌های فرهنگی نپردازید.

 رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص کمک به بازنشستگان عنوان کرد: در برنامه هفتم به این موضوع خواهیم پرداخت، همچنین تصویب قانون جهش تولید در بخش مسکن  از اقدامات برای رفع کمبود مسکن در کشور است و  برای بهبود روند ساخت مسکن در کشور باید زمین را به مردم واگذار کنیم و با تسهیل روند اختصاص تسهیلات بانکی، مردم را تشویق به خانه‌سازی کنیم.

قالیباف  برقراری امنیت در بخش سرمایه‌گذاری، هزینه کرد اعتبارات از محل صرفه‌جویی در مصرف انرژی برای کمک به توسعه زیرساخت‌ها، رفتار مناسب مسئولان با مردم و اختصاص یک درصد بودجه استان‌ها برای کار‌های فرهنگی و تولید محتوا در بحث اوقات فراغت  از موضوعاتی عنوان کرد که مسئولان باید به جد دنبال آن باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مشکلات موجود در کشور تمرکزگرایی است که استان‌ها موضوعات مختلف را به مرکز ارجاع می‌دهند، افزود: باید این گونه موضوعات را متولیانه سر و سامان داد و اجازه دهیم که شورا‌های برنامه‌ریزی در استان‌ها و شهرستان‌ها تصمیم گیرنده باشند.

وی  با اشاره به موضوع مولدسازی و اینکه برخی از افراد این موضوع را دقیق متوجه نشدند و به این موضوع نقد داشتند، گفت: اما از سال 1382 تا 1401، حدود 12 برنامه برای مولدسازی نوشته شده، اما به اجرا در نیامده است. هر چند برخی از مصوبات نیازمند بازبینی و اصلاح هستند، به عنوان مثال به این معتقدیم که بیمه کارگران ساختمانی باید انجام شود، اما اگر این موضوع سبب کاهش تولید و کاهش ساخت و ساز شود، باید در این بیمه بازبینی کرد.

قالیباف به بحث معیشت و محرومیت‌زدایی اشاره کرد و گفت: در برنامه هفتم به گونه‌ای پیش خواهیم رفت که بحث مهار تورم در دستور کار قرار گیرد و نیازمند اقدامات مقطعی است و مسائل محرومیت‌زدایی و معیشت استان خراسان جنوبی به صورت اولویت پیگیری خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بحث مسکن سه کار در مجلس پیگیری شده است، افزود: یک موضوع بحث حل مشکل کمبود مسکن است در این راستا بحث جهش تولید مسکن را تولید کردیم و ماهیت این قانون کاملا با قانون مسکن مهر متفاوت است و در این راستا زمین در اختیار مردم قرار می‌گیرد و بحث تسهیلات و زیرساخت‌ها را فراهم می‌کنیم.

وی گفت: تسهیلات تبصره 18 مربوط به حوزه اشتغال یک سیاست قطعی در دستور کار دولت و مجلس قرار دارد که در قوانین بودجه و قوانین مختلف در دست اجرا است و متاسفانه تمرکززدایی در امور تصدی‌گری مهم‌ترین بحث در زمینه ایجاد مشکلات و عقب‌ماندگی است.

قالیباف بیان کرد: تصمیم‌گیری برای کارهای تصدی‌گری باعث افزایش مشکلات می شود؛ در سال گذشته شاهد تغییراتی در این موضوع بودیم و مشاهده کردید که تنها 10 درصد بودجه وارد استان شد و شاهد تاخیراتی بودیم، ولی امسال کارها روان شده و همه تصمیم‌گیری‌ها به استان واگذار شده است و بدون سیر مسیر بودجه اعتبارات به حساب خزانه استان‌ها واریز می‌شود و این سیاست و نگاه و رویکرد در برنامه هفتم باید کاملا مورد توجه قرار گیرد و تمرکززدایی در مرکز از بین برود و استان‌ها و شهرستان‌ها بتوانند تصمیم بگیرند و به مردم پاسخگو باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص بحث مولدسازی عنوان کرد: متاسفانه برخی افراد از جمله نخبگان و صاحب‌نظران و غیره متوجه این موضوع نشده‌اند در حالی که این مصوبه به تایید مقام معظم رهبری رسیده، اما می‌گویند خلاف قانون است.

وی به موضوع بیمه کارگران ساختمانی اشاره کرد و افزود: ما باید کارگران ساختمانی را بیمه کنیم، اما اگر به گونه‌ای باشد که هزینه پروانه را بالا ببرد و مانع ساخت و ساز شود باید اصلاح لازم صورت گیرد و این اصلاح زمان‌بر هم نباشد.

انتهای پیام/254/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1238425